Ugrás a tartalomhoz

Karcagi Kátai Gábor Kórház történeti összefoglaló


Alapítás és fejlődés

A Karcagi Kátai Gábor Kórház geográfiai elhelyezkedéséből adódóan Jász-Nagykun-Szolnok Vármegye keleti területén élő lakosság részére biztosítja az egészségügyi szakellátási szolgáltatást. Az Intézmény területi ellátási kötelezettségi körébe tartozik továbbá több szakma tekintetében Hajdú-Bihar Vármegye és Békés Vármegye néhány településének lakossága is. Debrecen és Szolnok, illetve Eger és Gyula között 60-70 km-es sugarú körben egyedüli állami fenntartású fekvő-beteg ellátó Intézmény, melynek ellátandó lakosságszáma általánosságban 110.000 fő, a pszichiátriai betegellátásban pedig közel 180.000 fő.

A Kórház jelenlegi helyén lévő főépületének építése 1964-ben kezdődött el, mely ingatlanban az 1967. novemberi műszaki átadás után 1968. márciusától 440 ágyon fogadta a betegeket. 1975-ben egy új épülettel a 156 ágyas pszichiátriai tömbbel bővült az Intézmény. A Kórház 1991-ben vette fel a város szülötte, Dr. Kátai Gábor orvos-gyógyszerész nevét.

A helyi önkormányzati fenntartási időszakban címzett támogatás segítségével 2000-ben elkezdődött a rekonstrukció, amely során I. ütemben megtörtént az infrastruktúra (kazánház, mosoda, konyha, lift) felújítása, a műtőblokk és a Sürgősségi betegellátó osztály kialakítása. A II. ütemben (2007-2008) a 9 emeletes főépület hotelszárnya komfort fokozatának javítása érdekében megvalósult a fekvőbetege ellátást biztosító ezen épület teljes felújítása, a gépészeti szerelőszinttel együtt. 2008. november 10-én, megújult formában átadásra került, a Kórház európai színvonalú, felújított főépülete.

Két fő fekvőbeteg egység (mátrix) alakult ki. Egyik belgyógyászati jellegű ahol belgyógyászat, neurológia (ideggyógyászat), gyermekgyógyászat, és a bőrgyógyászat betegeket kezelték. Másik sebészeti jellegű mátrix, ahol sebészeti, baleseti sebészeti, szülészet-nőgyógyászati, szemészeti és fül-orr-gégészeti betegek gyógyítása történt. Hagyományos osztályszerkezetben működött a Sürgősségi Betegellátó Osztály, az Általános Intenzív és Aneszteziológiai osztály, a Pszichiátriai osztály, a Pszichiátriai rehabilitációs osztály, az Ápolási, a Krónikus belgyógyászati és a Mozgásszervi rehabilitációs osztály. A szakrendelők tekintetében is beindult a tartalmi változás.

A rekonstrukció folytatásaként, III. ütemben (2010-2012 között) megvalósult a szakrendelői épület belső átalakítása, a szakmai munkát szolgáló géppark, a Központi Sterilizáló teljes és a Pathológia részleges felújítása, valamint a betegirányító rendszer teljes modernizálása. A felújítás mellett új gép- és eszközpark, valamint teljesen új, a Kórházban korábban nélkülözött berendezések (CT, új labor eszközök, új röntgen, ultrahang eszközök) kerültek beszerzésre.

A Karcagi Kátai Gábor Kórház 2012. május 1-jétől központi költségvetési szervként működik, szakmai struktúrája jelentősen átalakult. 2012.07.01-jétől az aktív fekvőbeteg-ellátási kapacitása 99 ággyal csökkent, így maradt 247 aktív ágy, a krónikus fekvőbeteg ellátásban a kapacitás 30 ággyal növekedett 204 ágyra. A struktúramódosítást követően, az aktív ágyak megszüntetésének kompenzációjaként befogadott egynapos sebészeti ellátásra 40-40 szakorvosi óraszámot kaptunk szemészet és fül-orr-gégegyógyászat szakmában. A járóbeteg-ellátás tevékenységi szerkezete bővült heti 168 óra CT diagnosztikai szervezeti egységgel.

A megváltozott struktúrához a gazdálkodás korábbi gyakorlatát is módosítani kellett, új szakmákkal bővült a Kórház, melyek működési feltételeit meg kellett teremteni, illetve a kieső kapacitások miatti bevételelmaradás kompenzálása is szükséges volt.

2012-ben a TIOP-2.2.4/09/01-2010-0001 „Kátai Program - Kórház-fejlesztés a Nagykunságiak egészségéért” projekt keretében befejeződött a járóbeteg ellátási terület, a diagnosztikai egységek, a központi sterilizáló felújítása, melynek befejezésével komfortosabb körülmények között magasabb színvonalú szolgáltatást, betegellátást nyújt Intézetünk.

A rekonstrukciót tovább folytatva (IV. ütem) 2013. évben megkezdődött az 1975-ben épült „volt” pszichiátriai épület korszerűsítése, felújítása is. Az ÉAOP-4.1.2/C-11-2012-0001 „Rehabilitációs szolgáltatások fejlesztése az Észak-alföldi Régióban” című pályázat keretében megvalósult a Kórház korábbi pszichiátriai épületének a felújítása, melynek felújított épületrészében 2014. június 1-el folytathatta működését a Pszichiátriai rehabilitációs osztály és a Mozgásszervi rehabilitációs osztály, valamint a kapcsolódó járó beteg ellátó szakambulanciák.

2015. évben a KEOP-4.10.0/K/14-2014-0040 számú eredményes pályázat segítségével telepített napelemes rendszerrel lehetővé vált az üzemeltetési költség csökkentése.

2016-ban a TIOP-2.2.6-12-/1B-2013-0046 pályázat segítségével több szakmát érintő orvostechnikai műszerpark fejlesztése történt.

A 2017. november 1. napjától működő Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térhez is csatlakozott Intézményünk, melynek keretében a betegek adatai országosan kerülnek rögzítésre.

2017. évben az ÁEEK_OEP_EMMI-2016/1 alappályázat a főépület volt fertőző osztály épületrészének, valamint a kunhegyesi telephelyen működő Ápolási osztály II. szervezeti egységünk fekvőbeteg ellátást biztosító épületrészének felújítását segítette. Ezáltal lehetőség adódott az ápolásra szoruló betegek kellemesebb, komfortosabb helyre történő áthelyezésére.

2018-ban az ÁEEK_NEAK_EMMI-2017/1 1. alpályázat keretében Közforgalmú gyógyszertár kialakítása valósult meg Kórházunkban, valamint – szintén pályázati forrásból – sikerült a Csecsemő és gyermekosztályon fekvő gyermekeket kísérő szülők kényelmesebb elhelyezését biztosító Anyaszállásokat is kialakítani.

Az EFOP-1.8.19-17-2017-00008 – Az alapellátás és népegészségügy rendszerének átfogó fejlesztése – népegészségügy helyi kapacitás fejlesztése projekt keretén belül valósult meg a Kórház Egészségfejlesztési Iroda és Lelki Egészség Központjának létrehozása és átfogó egészségfejlesztési programsorozat megvalósítása a Karcagi járásban. A fejlesztés és a programok folyamatos megvalósítása hozzájárul az ország átfogó népegészségügyi hálózatának kialakításához, és ezen keresztül a lakosság egészségtudatosságának növeléséhez, egészségkultúrájának javításához és a krónikus betegségek megelőzéséhez öt települési önkormányzattal történő együttműködés keretében.

2018-ban az EFOP-2.2.18-17-2017-00023 – Átfogó betegbiztonsági fejlesztések és szemléletváltás a Kátai Gábor Kórházban című projekt keretében alkoholos fertőtlenítő-adagoló berendezések kerültek kihelyezésre és a helyes kézfertőtlenítési gyakorlat elsajátítását szolgáló belső, intézményi képzések történtek.

Az EFOP-2.2.19-17-17-2017-00036 – Járóbeteg-szakellátó szolgáltatások fejlesztése a Kátai Gábor Kórházban pályázatunk intézményünk főépületében, valamint a kunhegyesi telephelyén lévő épülete járóbeteg-ellátó egységének építészeti felújítását tette lehetővé.

Az EFOP-1.10.2-17 - Egészségügyi humánerőforrás-fejlesztés a Kátai Gábor Kórházban projekt forrása a Kórház munkaerőhiányos szakorvosi és szakdolgozói létszámát segítette fejleszteni.

Intézményünk a beruházások, felújítások tekintetében nagyrészt pályázati forrásból finanszírozott beruházásokat valósított meg a 2019-es évben is. Több pályázat volt folyamatban az év kezdetén, előző évekről áthúzódóan.

Az EFOP-2.2.0-16-2016-00007 Pályázat keretében az ÁEEK által kiemelt projektként megvalósításra került EFOP-2.2.0-16-2016-00007 Pályázat keretében Intézményünk főépületében kegyeleti szoba kialakítására került sor.

A Családbarát Szülészet Országos Program keretében Intézményünk lehetőséget és két ütemben forrást nyert arra vonatkozóan, hogy a szülészeti ellátással érintett fekvőbeteg osztályunkat korszerűsítsük, fejlesszük és átalakítsuk.

Az EFOP-1.8.21-18-2020-00080 azonosító számú, „Infekciókontroll tevékenységek megvalósítása a Kátai Gábor Kórházban” című pályázatunkra elnyert támogatás jelentős segítséget nyújtott az infekciókontroll intézményi szintű fejlesztéséhez.

A fentiekben felsorolt fejlesztéseken, felújításokon túl több olyan, beruházásra, felújításra is sor került az elmúlt 10-15 évben Intézményünkben, melyek pl. a Kórház Kátai Gábor Alapítványának támogatásával vagy esetlegesen vis maior támogatásból valósultak meg.

Ellátási terület és kapacitás

A Karcagi Kátai Gábor Kórház Jász-Nagykun-Szolnok Vármegye keleti határán elhelyezkedő, állami fenntartású - fekvő- és járó beteg ellátást biztosító - egészségügyi szolgáltató intézményként általánosságban 110.000 fő, a pszichiátriai betegellátásban pedig mintegy 180.000 fő lakos ellátását biztosítja.

A megyehatárok, illetve a környező települések közelsége miatt, több megyehatáron túli település (Bucsa, Ecsegfalva, Püspökladány stb.) lakosainak egészségügyi ellátására kijelölt szolgáltató Kórházunk.

Kórházunk, 2022. május 25-től a Belügyminisztérium irányítása alatt álló (középirányító szerv: Országos Kórházi Főigazgatóság) központi költségvetési szervként végzi tevékenységét.

Intézményünkben 2012. augusztusától a fekvőbetegek ellátása hagyományos osztályszerkezetű egységeken történik, megszűnt a korábbi mátrix jellegű működési rendszer.

Járóbeteg szakellátási egységeink a következők:

- Szakambulanciák, azok a járóbeteg-szakellátó helyek, melyek Intézményünkben fekvőbeteg háttérrel rendelkeznek,
- Szakrendelők, azok a járóbeteg-szakellátó helyek, melyek közvetlen fekvőbeteg háttérrel nem rendelkeznek
- Gondozók
- Központi diagnosztika egységei.

2016. április 1-el került sor a Kunhegyesi Szakorvosi és Ápolási Intézet teljes körű integrációjára, az Intézetnek Kórházunkkal, mint jogutóddal történő megszűntetésére. A Belügyminisztérium 14/2023. (V.31.) a szakápolás átalakításához szükséges intézményi kijelölésekről szóló BM rendelete alapján 2023.07.15-el Intézményünk kunhegyesi telephelyén működő Ápolási osztály II. szervezeti egysége 25 ágya átadásra került a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Tiszaág Integrált Szociális Intézmény részére.

Működési engedélyünk alapján a járóbeteg ellátásban összesen heti 1.286 szakorvosi óraszámmal, míg a fekvő beteg ellátásban összesen 458 engedélyezett ágyszámmal rendelkezünk.

A járóbeteg ellátásban 8 szakmában 12 szakambulancián, valamint 21 szakmában 24 szakrendelőben és 5 szakmában 5 gondozóban biztosítjuk a betegek színvonalas egészségügyi ellátását.

A finanszírozott ágyszámon belül 10 szakmában – értve ez alatt a sürgősségi betegellátást is – összesen 247 ágyon aktív betegek ellátására, valamint 5 szakmában összesen 211 ágyon krónikus betegek ellátására van lehetőségünk.

Az Országos Mentőszolgálattal és az alapellátásban dolgozó orvosokkal jó az együttműködés. Az OMSZ ügyeleti feladatellátásának Kórházunk főépületében az I. emeleten található Sürgősségi Betegellátó Osztályunkon biztosított helyet, így a betegutak és a betegellátás idejének rövidítése is javult.

Szakmai profil

A műtéti szakmákon (sebészet, traumatológia, szülészet-nőgyógyászat) belül a szülészet-nőgyógyászat II. progresszivitási szinten működik.

Az elmúlt években a Családbarát Szülészet Országos Program keretében végrehajtott eszközfejlesztések és természetesen a kiemelt szaktudású szakorvosi és szakdolgozói humán erőforrás mind-mind hozzájárultak ahhoz, hogy Kórházunk ezen szakmában esetenként a működési engedélyében meghatározottakon túli kapacitást is elérhetővé tegyen más településen működő, azonos szakmai profilú ellátást biztosító egészségügyi szolgáltató helyett – esetleges szükségszerű szüneteltetés esetén – a szülészet-nőgyógyászati egészségügyi ellátást, magas színvonalon biztosítsa.

Oktatási és kutatási tevékenység

A Karcagi Kátai Gábor Kórház folyamatosan kiemelt figyelmet fordít a szakdolgozói és a rezidens képzésre.

Az Intézmény osztályai progresszivitási szintjének és akkreditációjának megfelelően 2025. évben Kórházunkban 3 rezidens orvos dolgozik, akik közül várhatóan egy fő szülész-nőgyógyász szakorvosjelölt még az idei évben, 1 fő belgyógyász szakorvosjelölt pedig a jövő évben szakvizsgát tesz és Intézményünkben kívánja folytatni szakorvosi tevékenységét.

A szakdolgozói utánpótlás folyamatos biztosítása érdekében a korábbi években Kórházunk és a Gábor Áron Gimnázium, Kollégium és Egészségügyi Szakközépiskola között folyamatos szerződéses kapcsolat volt. Néhány éve azonban a Református Egyházi fenntartású Intézményben megszűnt az egészségügyi szakdolgozói képzés, melynek helyi szintű biztosítását mind Kórházunk vezetése, mind Karcag Város Önkormányzata kiemelt feladatának tekintette.

Önkormányzati és Intézményi összefogással és kezdeményezéssel sikerült elérni, hogy az egészségügyi szakdolgozói képzést egy másik, szintén Karcagon működő Varró István középiskola vegye át.

A Karcagi Szakképzési Centrum Varró István Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium vezetésével és pedagógusaival ma is szoros kapcsolatot ápolunk. A szakdolgozói (ápoló, gyakorló ápoló) utánpótlás a duális képzés keretében biztosított. Az elméleti képzést a Szakképző Iskola, a gyakorlati képzést pedig a programtanterv, valamint a képzési és kimeneti követelmények alapján Kórházunk biztosítja.

Jövőbeli tervek, fejlesztések

Az elmúlt évek folyamatos fejlesztései mind-mind azt a célt szolgálták és segítették, hogy az 1968-ban átadott főépület, majd az 1975-ben átadott újabb, telephelyi épület korszerűsítése, a mindenkori kor elvárásainak megfelelő eszközpark és humán erőforrás biztosítsa a Kórház által ellátandó lakosok színvonalas betegellátását.

Kórházunk a betegösszetétel, valamint a folyamatosan végzett szűrővizsgálatok eredményeinek ismeretében szakmai profilját mindig igyekezett a lakosság egészségügyi ellátási igényeihez igazodóan fejleszteni, bővíteni és természetesen magas színvonalon fenntartani.

Természetesen mind az eszközök, mind az ingatlanok amortizációja folyamatos, melyet nem minden esetben sikerült pályázati forrásból biztosítani. Ilyen, ma már elavultnak számító, bár alig több mint 10 éve beszerzett, mindössze 16 szeletes Computer Tomograf (CT), melynek üzemeltetése és karbantartása ma már nagyon jelentős költségigényű.

Az Országos Kórházi Főigazgatósággal (a továbbiakban: OKFŐ) egyeztetve ez a probléma várhatóan az idei évben megoldódik tekintettel arra, hogy a CT eszközök országos beszerzésére irányuló központosított közbeszerzési eljárás sikerrel zárult, melynek keretében Intézményünk eszközparkja is bővül egy új, 64 szeletes CT készülékkel.

Magyarországon a nők körében kialakuló leggyakoribb daganattípus az emlőrák. Rosszindulatú emlődaganat következtében hazánkban évente több mint 2000 nőt veszítünk el, miközben az időben felismert betegség esetén nagyobb a gyógyulási esély. Az emlőrák korai felismerése életeket menthet és ezt jelentősen segíti az emlők röntgenvizsgálata, a mammográfiás vizsgálat. A nők esetében 45 éves kor fölött már nem elég az önvizsgálat, hanem rendszeres időközönként (2 évente) szükség van mammográfiás szűrővizsgálatra is. A cél természetesen minden esetben az esetleges emlődaganat korai felismerése vagy kizárása.

Tekintettel arra, hogy Karcag és környéke kistelepülésein élő érintett női lakosság szűrővizsgálata az elmúlt években a kihelyezett szűrőbuszokban valósult meg és erre a továbbiakban nem kerül sor, a Karcagi Kátai Gábor Kórház vezetése kifejezett szándékát jelezte az elmúlt év végén az OKFŐ felé, hogy igényt tart a szűrőbuszokból kiszerelt mammográfiás eszközökből egyre, mellyel a jövőben, új járóbeteg szakmában kívánja biztosítani ezen szűrővizsgálatokat.

Intézményünk többletkapacitás befogadási kérelmét a szakmai kollégium és az OKFŐ is támogatta, a többletkapacitás befogadásának engedélyezése a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőnél már folyamatban van, az Országos Atomenergia Hivatal 2025. március 5-én kelt határozatában a Melody III. típusú mammográfiás röntgenberendezés üzemeltetésére az engedélyt megadta. Többletkapacitás befogadási kérelmünk kedvező elbírálása és így az Intézmény működési engedélyében, valamint finanszírozási szerződésében egy újabb szakma bővítésével várhatóan az emlőrák korai szakaszban történő felismerését szolgáló szűrővizsgálatok már az idei év első felében megkezdődhetnek Intézményünkben.

Kórházunk 2016. novemberében a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében meghirdetett KEHOP-5.2.10 kódszámú, „Költségvetési szervek pályázatos épületenergetikai fejlesztései” megnevezésű pályázati felhívásra "Nővérszálló épület energetikai korszerűsítése a Kátai Gábor Kórházban" címmel pályázatot nyújtott be, sajnos sikertelenül.

A „Nővérszálló” épületünk, mely jelenleg is Orvos-nővérszállóként üzemel az 1970-es évek végén épült és felújítására - a szükséges forrás hiányában - az eltelt időszakban nem került sor.

A mintegy 50 éves épületben a lakások kialakítása (egy szobával, fürdőszobával, konyhával rendelkező lakások) azt a célt szolgálta és szolgálja ma is, hogy fiatal szakorvosok, szakdolgozók foglalkoztatását letelepedését segítse. Mára már azonban olyan állapotú az ingatlan, hogy ezen cél elérését messze nem segíti.

A nyílászárók cseréje, a használati melegvíz-rendszer és fűtéskorszerűsítés, a homlokzati- és tető hőszigetelés, az épülethez vezető útszakasz és a szükséges parkolók kialakításának maximum 1-2 éven belüli megvalósítása elengedhetetlenül fontos feladat, az épület működtetési költségeinek csökkentése és az azt igénybe vevő dolgozók komfortérzetének javítása érdekében.

Meggyőződésünk, hogy a Karcagi Kátai Gábor Kórházra, annak fejlesztésére eddigi tevékenysége, a területi ellátási kötelezettségébe tartozó teleüléseken élő lakosság biztonságos és színvonalas betegellátása, a kialakult gyakorlat és lehetőségek, valamint földrajzi elhelyezkedése miatt is rendkívül nagy szükség van.

Intézményünk mindent meg fog tenni a továbbiakban is a betegek érdekében, igyekszik a jó szakmai és kollegiális kapcsolatra az ország valamennyi egészségügyi intézményével annak érdekében, hogy bárki, aki akár betegként, akár látogatóként, akár szakemberként itt megfordul, kedvező tapasztalatokkal távozhasson.

Névadónkról

Kátai Gábor 1831. október 4-én született az akkor még Nagy-Kun-Karcagon. Alacsony sorból, egyszerű földműves családból származott. Elemi és középiskolai tanulmányait Karcagon végezte. A tanulni vágyó ifjú 14 éves korától (1845-től-1851-ig) Hollay József gyógyszertárában volt segéd. Közben 1848-ban gyógyszerészi vizsgát tett. 1851-ben beiratkozott a Budapesti egyetem gyógyszerész karára. 1856 őszén megkezdte tanulmányait a Pázmány Péter Tudományegyetem orvosi karán. Itt ismerkedik meg olyan világhírű hazai orvosokkal, mint Semmelweis Ignác, Arányi János, Balassa János. Az Orvosi Hetilap hasábjain értékes cikkei jelentek meg. Az első magyar nyelvű gyógyszerészeti tankönyv egyik szerzője. 1859-ben Markusovszky Lajos maga mellé veszi az Orvosi Hetilaphoz rovatszerkesztőnek. 1858. június 19-én a Természettudományi Társulat tagjává, majd 1960. december 9-én másodtitkárává választják. 1861. március 13-án megválasztják a Nagykunság kerületi főorvosának. Ekkor teszi közzé az Orvosi Hetilap hasábjain kora egyik legkor szerűbb javaslatát: "Javaslat a közegészségügyi dolgokat illetőleg." Tanulmányában javasolja: létesítsenek több és nagyobb férőhelyű kórházakat, jó ivóvizű kutakat, közfürdőket és sürgeti a mocsarak lecsapolását. Karcag város tanácsa - Kátai Gábor kérésére - 2.000 aranyforintot szavaz meg támogatásul a külföldi tanulmányútjaira, ahol alkalma volt kora neves tudósaival, orvosaival találkozni, hallgatni előadásaikat, megismerni a hazai viszonyokhoz képest rendkívül fejlett angol és francia orvosi létesítményeket. Karcagon írta meg a 3 kötetes, a Budapesti Gyógyszerésztestület kiadásában 1867-ben Budapesten megjelent 7 ív terjedelmű mű ráeső részét. Állattant, ásványtant, növénytant és gyógyszerészeti ismereteket foglal benne össze. 1862. március 20-án külföldi tartózkodása alatt a Földtani Társulat tagjává választják. Pestre kerülve ismét részt vesz az Orvosi Hetilap szerkesztésében és a népszerű természettudományos előadásokat kidolgozó bizottság munkájában. 1865. január 3-tól szülőföldjén folytatott magánorv osi gyakorlatot. 1868. április 16-án elfoglalta a tiszti főorvosi állást. 1873-ban újra színre lép a század veszedelme: a kolera. Amikor a kolerajárvány igen veszélyessé kezdett válni, az országot 11 körzetre osztva, mindegyik élére ún. "cholerabiztos" orvost küldtek ki. A legnagyobb ilyen körzet élére Kátai Gábort nevezték ki. Körzete: Heves megye tiszántúli része, Nagy-Kunság, Békés és Pest megyék, Kiskunság és Kecskemét városa. 1878. február 24-én Kunszentmártonban sorozáson váratlanul agyvérzésben meghalt. 1878. március 2-án temették el Karcagon, a Déli temetőben. Kátai Gábor, a Nagykunság "orvostudora" rövid élete során nagyban hozzájárult az orvosi és gyógyszerészi tudományok fejlődéséhez. Nagy tisztelet övezte. Emléke előtt tisztelegve, születésének 160. évfordulója alkalmából, 1991-ben vette fel kórházunk a nevét.

Alapítványaink

  • Kátai Gábor Alapítvány
    Adószám: 19221128-2-16
    Számlaszám: K & H 10404522-45210552